Blog

1ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Πρωτάθλημα Ελλάδας

1ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ PETANQUE (Εδαφοσφαίρισης) 2019

Η νεοσύστατη Επιτροπή Ανάπτυξης του Αθλήματος του Πετάνκ συνεχίζοντας με επιτυχία τις διοργανώσεις των αγωνισμάτων πετάνκ του 1ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος πετάνκ μετά την ολοκλήρωση τον περασμένο Ιούνιο των αγωνισμάτων στις τριπλέτες ανδρών και ντουμπλέτες γυναικών, διοργάνωσε στις 12 και 13 Οκτωβρίου, τα αγωνίσματα ατομικού γυναικών και ντουμπλέτες ανδρών.
Συμμετείχαν 60 άντρες και 12 γυναίκες από 8 αθλητικά σωματεία από Αιγάλεω, Μαραθώνα, Πρέβεζα, Βουλιαγμένη, Ιλίσσο, Πανιώνιο, Παλαιό Φάληρο και Πειραιά.
Η διοργάνωση έλαβε χώρα στην Ακτή της Βάρκιζας, με την υποστήριξη του δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης. Η ΕΠ.ΑΝΑ.ΠΕΤ ευχαριστεί θερμότατα, το δήμαρχο Γρηγόρη Κωνσταντέλλο που μας στήριξε και μας τίμησε με την παρουσία του στους αγώνες, καθώς και την μονάδα εθελοντών της πυροσβεστικής που μας παραχώρησε χώρο για την γραμματεία μας.
Οι αγώνες προσέλκυσαν πολλούς θεατές που για άλλη μια φορά απόλαυσαν ένα εξαιρετικό θέαμα από τους αθλητές του Πετάνκ, άθλημα το οποίο συνδυάζει και απαιτεί πολλά πνευματικά, σωματικά και ψυχικά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
Πρωταθλήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Μαριάνθη Πανταζή από το Αθλητικό Σωματείο Ιλισσός (ΠετΑ). Στους άνδρες ο Πανιώνιος με την δυάδα των Κώστα Κλειδοπουλου και Μανώλη Coupe-Καλομοίρη κατέκτησε τον δεύτερο κατά σειρά τίτλο πρωταθλητή επαναλαμβάνοντας την επιτυχία του Ιουνίου στις τριπλέτες
Η ΕΠΑΝΑΠΕΤ συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες αθλητές και τους διαιτητές Φ. Μπαρζούκα, Μ. Αρμάο, και Κ. Χρονόπουλο, και την γραμματεία που υποστήριξε ηλεκτρονικά την διοργάνωση, και ετοιμάζει τις επόμενες διοργανώσεις που θα διαρκέσουν όλο το 2019, αρχίζοντας από το αναπτυξιακο 1+1 (φέρε έναν φίλο να γνωρίσει το πετάνκ) και το διασυλλογικό κύπελλο Ελλάδος.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΤΟΥΜΠΛΕΤΕΣ ΑΝΔΡΩΝ 2019

1. Κώστας Κλειδοπουλος και Μανώλης Coupe-Καλομοίρης – Πανιώνιοs Γ.Σ.Σ.
2. Σπανός Γ. / Παπαβασιλείου Γ. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΚΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3. Pacchiodo J.C. / Lesimple Τ. – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου & Γουδάς Ε. / Hopper R. – Πανιώνιοs Γ.Σ.Σ.

4. –
5. Κοκόλης Γ. / Smolen Α. – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου
6. Σταματόπουλος Γ. / Ζαχαρέας Γ. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΚΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
7. Ben Amor I. / Fay H. – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου
8. Παφλιάς Β. / Παναγιωτακόπουλος Σ. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΚΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
9. Γιαννακός Ν. / Σαρηγιαννίδης Α. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΜΠΑΛΙ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
10. Μυτιληναίος Ε. / Λεμονής Ν. – ΑΟ Πετανκ Πειραια
11. Δαμάλας Δ. / Σπαθιάς Γ. – Πανιώνιοs Γ.Σ.Σ.
12. Μίχαλος Α / Γκεβέζος Δ. – ΜΑΡΑΘΩΝ ΠΕΤΑΝΚ ΚΛΑΜΠ
13. Σταυρίδης Γ. / Elguille J. – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου
14. Ρετσίνας Γ. / Δημητρίου Α. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΜΠΑΛΙ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
15. Καλύμνιος Σ / Γρηγοράκης Μ. – ΑΟ Πετανκ Πειραια
16. Μπολοβίνης Α. / Αναγνωστόπουλος Ο. – ΜΑΡΑΘΩΝ ΠΕΤΑΝΚ ΚΛΑΜΠ
17. Αμπαζής Α. / Τζήμας Π. – ΜΑΡΑΘΩΝ ΠΕΤΑΝΚ ΚΛΑΜΠ
18. Lezinean J.J. / Λαγός Γ. – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου
19. Πλακωτάρης Γ. / Παρασκευαίδης Χ. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΚΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
20. Λαγός Ν / Μυλωνόπουλος Γ. – ΑΟ Πετανκ Πειραια
21. Χατζημηνάς Α. / Κοϊτσάνος Γ. – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥ
22. Μπέσης Δ. / Ασωνίτης Σ. – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥ
23. Παύλου Π. /Σιαννης Γ. – Αθλητικό Σωματείο Ιλισσός (ΠετΑ)
24. Καράμπελας Π. / Παυλουδάκης Α. – ΜΑΡΑΘΩΝ ΠΕΤΑΝΚ ΚΛΑΜΠ
25. Κυρπιγιαν Σ. / Γεροστάθης Β. – ΑΟ Πετανκ Πειραια
26. Ανδροβιτς Δ. / Κουμουνδουρος Μ. – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΚΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
27. Μαρίνος Δ. / Κούντουρας Φ. – Αθλητικό Σωματείο Ιλισσός (ΠετΑ)
28. Ορφανίδης Χ. / Μουτσάκης Γ – ΑΟ Πετανκ Πειραια
29. Γκίκας Ι. / Δαγδελένης Ι. – ΑΟ Πετανκ Πειραια
30. Φωτεινός Κ / Μουτσάκης Η. – ΑΟ Πετανκ Πειραια

Αποτελέσματα ημιτελικών και τελικού ανδρών
Βαθμολογία και αποτελέσματα, 2ου γύρου ανδρών
Βαθμολογία και αποτελέσματα 1ης ημέρας.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΤΟΜΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2019

1. Μαριάνθη Πανταζή – Αθλητικό Σωματείο Ιλισσός (ΠετΑ)
2. Σωτηρίου Χρυσούλα – ΜΑΡΑΘΩΝ ΠΕΤΑΝΚ ΚΛΑΜΠ
3. Κολλά Γιώτα – ΑΟ Πετανκ Πειραια & Muriel Vallat-Σταυρίδη – Αθλητικό Σωματείο Πετάνκ Παλαίου Φάληρου

4. –
5. Κοκορομύτη Παναγούλα – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥΠ
6. Μάρα Πυροβολυσιάνου – Αθλητικό Σωματείο Ιλισσός (ΠετΑ)
7. Αλεξάνδρα Σουρμπη – ΑΟ Πετανκ Πειραια & Λύγκου Ελένη – ΑΟ Πετανκ Πειραια
8. –
9. Τζαβάρα Χριστίνα – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥ & Ορφανίδου Μαρία – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥ
10. –
11. Σεφεριάδου Βίκυ – ΑΟ Πετανκ Πειραια & Χαραλαμποπούλου Αλεξάνδρα – Φίλοι του ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΙΟΥ
Αποτελέσματα ημιτελικών και τελικού γυναικών
Βαθμολογία και αποτελέσματα 1ης ημέρας